PORTRETY WOJENNE

SERIA ANIMADOC
5 X 25’/2014/POLSKA

Odważni, męscy, z silną wolą, a czasami brawurowi, pełni strachu, popełniający błędy. Tacy są bohaterowie, których pamięć chcemy wskrzesić, by zbudować na niej inspirującą dla młodego pokolenia legendę.

„Portrety Wojenne” to dedykowana dla młodej widowni seria dokumentalna poruszająca losy bohaterów okresu II Wojny Światowej, Jana Zumbacha, Jana Grudzińskiego, Zdzisława Pacaka-Kuźmirskiego, Bronisława Hellwiga i Józefa Becka. Seria składa się z materiałów archiwalnych, wywiadów z ekspertami oraz sekwencji fabularyzowanych: ujęć stylizowanych na kadry komiksowe, gdzie żywy aktor połączony jest ze scenografią ręcznie rysowaną przez twórców animacji.

REŻYSERZY
CEZARY IBER
TOMASZ MATUSZCZAK
RAFAŁ SKALSKI
SCENARIUSZ
TOMASZ OLEJARCZYK
PRODUCENT
DAWID JANICKI
 

NAUKA CHODZENIA

FILM DOKUMENTALNY
52’/2016/POLSKA

Oczywisty podział między dobrem i złem staje się niejednoznaczny, kiedy granica przebiega w jednym człowieku. „Nauka Chodzenia” jest historią o tym, jak dramatyczne wydarzenia wpływają na czyjeś życie, zachowanie, sposób myślenia i postrzegania świata.

"Nauka chodzenia” to historia Piotra, byłego gangstera, który po wyjściu z więzienia chce zacząć nowe życie. Mroczna i brutalna przeszłość utrudnia tę przemianę. Na swojej drodze spotyka młodą artystkę – Magdę – która zainspirowana jego losami postanawia stworzyć animację, opowiadającą o jego losach. W tym samym czasie Piotr podejmuje pierwszą legalną pracę – jako opiekun w hospicjum. Otoczenie ciepłą rodziną Magdy oraz praca z wymagającymi opieki i wsparcia starszymi ludźmi dają mu szansę na głęboką przemianę. Czy Piotr będzie umiał z niej skorzystać?

REŻYSER
MARCIN KOPEĆ
SCENARIUSZ
MARCIN KOPEĆ
PRODUCENT
DAWID JANICKI
JOANNA SZYMAŃSKA
 

DZIENNIKI Z NIEBIESKIEJ SZKOŁY

FILM DOKUMENTALNY
55’/2015/POLSKA

S.T.S. Fryderyk Chopin to całkiem spory żaglowiec. Kiedy jednak dwudziestoosobowa grupa nieobytych z morzem licealistów ma na nim spędzić dwa miesiące, staje się ciasną klatką.

Aby osiągnąć swój cel i dopłynąć na Karaiby, młodzież będzie musiała pod surowym okiem kapitana nie tylko pokonać Atlantyk, ale również chorobę morską, ciągłe niewyspanie i tęsknotę za wygodami. Przede wszystkim jednak wznieść się ponad własne słabości i ograniczenia.

REŻYSER
JĘDRZEJ BĄCZYK
SCENARIUSZ
JĘDRZEJ BĄCZYK
PRODUCENT NADZORUJĄCY
DAWID JANICKI
KOPRODUCENT
SHIPsBOY
 

PORTRETY WOJENNE. KOBIETY

ANIMADOC
5 x 25’/2019/POLSKA

Rola kobiet w działaniach wojennych przedstawiana jest najczęściej jako ograniczająca się do pomocy bohaterskim mężczyznom. Tym razem jednak, przez lata ukryte w męskim cieniu kobiety, wychodzą z niego, by opowiedzieć historię II Wojny Światowej widzianą swoimi oczami.

„Portrety Wojenne. Kobiety” to opowiadana bez patosu i adresowana do młodej widowni, historia pięciu polskich bohaterek, których życie na trwałe związało się z najważniejszymi kartami w dziejach Polski. Halina Szwarc, Władysława Macieszyna, Helena Marusarzówna, Wanda Gertz, Halina Szymańska – w pięciu odcinkach serii ich niezwykłe losy stają się ilustracją najważniejszych wartości: heroizmu, poświęcenia, bezinteresownego zaangażowania w sprawy Ojczyzny. Bohaterki serii nie są jednak pomnikami bez skazy, to zwykłe kobiety z własnymi problemami, czasem bezradne, a czasem kierujące się pragmatyzmem. Projekt jest kontynuacją niezwykle udanej dokumentalno-historycznej serii, zrealizowanej w konwencji animadoc „PORTRETY WOJENNE” (2014).

REŻYSERZY
ALEKSANDRA TERPIŃSKA
KAROLINA BIELAWSKA
MICHAŁ WNUK
JĘDRZEJ BĄCZYK
MARCIN KOPEĆ
SCENARIUSZ
DAWID JANICKI
PRODUCENT
DAWID JANICKI
JOANNA SZYMAŃSKA
 

GENIUSZE
(aka Przygody Matematyka)

FILM FABULARNY
90’/2019/POLSKA, NIEMCY, KANADA

Stanisław Ulam to genialny i jednocześnie „nietypowy matematyk”, dla którego nauka jest schronieniem przed własnymi emocjami i traumami. Rodząca się na jego oczach era nuklearna zmusza Stana do konfrontacji z samym sobą.

„Geniusze (aka Przygody Matematyka)” to międzynarodowa koprodukcja, będąca pełnometrażową adaptacją biografii Stanisława Ulama, wybitnego polskiego matematyka, który uciekając przed wojną trafił do Ameryki, gdzie współuczestniczył w pracach nad bombą wodorową i przyczynił się do powstania pierwszych komputerów. Pochodził ze słynnej „szkoły lwowskiej”, a jego czarująca osobowość i charyzmatyczny styl bycia szybko zapewniły mu łatkę „nietypowego matematyka”: bonvivanta i bawidamka. Pod lekką powierzchownością Ulam skrywał jednak swoje prawdziwe, mroczne emocje. Film opowiada o piętnastu latach z życia bohatera – okresie pomiędzy emigracją do Ameryki (1939), a odkryciem bomby wodorowej (początek lat pięćdziesiątych).

REŻYSER
THORSTEN KLEIN
SCENARIUSZ
THORSTEN KLEIN
PRODUCENCI
JOANNA SZYMAŃSKA
DAWID JANICKI
LENA VURMA
EVANGELO KIOUSSIS
NELL GREEN
 

"1989"

SERIAL TELEWIZYJNY
8 x 50’/POLSKA, SŁOWACJA

W czasach narodów pozbawionych prawa głosu, Radio Wolna Europa jest dowodem na to, że Żelazna Kurtyna nie jest dźwiękoszczelna.

„1989” to mini-serial fabularny, zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami przełomowego roku 1989. Osią opowieści są historie dziennikarzy pracujących dla stacji radiowej, nadającej z terenu Niemiec w kierunku krajów za Żelazną Kurtyną. Bohaterowie codziennie ryzykują życiem, próbując swoją pracą przyczynić się do upadku reżimu komunistycznego w krajach Europy Środkowej. Zmiana systemu politycznego i społecznego zmusza ich do przewartościowania życiowych wyborów i stawia przed pytaniem czym jest wolność i jaką cenę przyszło im za nią zapłacić.

SCENARIUSZ
MARCIN CIASTOŃ
MARTIN REHBECK
PRODUCENCI
JOANNA SZYMAŃSKA
KATARINA Krnáčová (Silverart)
 

DETEKTYW BRUNO

FILM FABULARNY

Ośmioletni Oskar mieszka w rodzinnym domu dziecka i codziennie ucieka w świat swojej bogatej wyobraźni. Jego idolem jest bohater telewizyjnego serialu – Detektyw Bruno. Gdy pewnego dnia do chłopca trafia tajemnicza wiadomość od rodziców, Oskar postanawia wynająć Bruna do rozwiązania zagadki ich zniknięcia.

SCENARIUSZ
EWA ROZENBAJGIER
MARCIN CIASTOŃ